بزرگترین مرکز پرورش وفروش سگ نگهبان و گارد

شناخت ۱۰ نژاد برتر سگ که برای کودکان و خانواده مناسب‌ هستند

مقالات, سگ ها, نژاد شناسی سگ ها 11 اردیبهشت 1398 23 خرداد 1398


 

اجماعی بر سر اینکه بهترین سگ‌های خانگی کدام‌هستند وجود ندارد. اما بر سر تعدادی از سگ‌ها توافقی عمومی وجود دارد. در این متن به فهرست ۱۰ نژاد برتر سگ که برای کودکان و خانواده مناسب‌ هستند می‌پردازیم.

 

گرچه تماشای نژادهای  سگ لَسی،سگ لیدی وسگ ترمپ سرگرم‌کننده است، اما وقتی قصد انتخاب سگ خانگی داریم این سگ‌ها بهترین گزینه نیستند. در اینجا سعی می‌کنیم بهترین سگ‌ها برای همنشینی با کودکان را پیدا کنیم. سگ خانگی خوب را باید بر اساس سه عامل اصلی زیر انتخاب کرد:

 

خلق‌و‌خو –

 

که در واقع شخصیت سگ است. باید به دنبال سگی باشید که خلق‌وخوی خوبی داشته باشد. برای نمونه، سگی که آرامتر است می‌تواند ارتباط عمیق‌تری با اعضای خانواده برقرار کند و یار و همراه خوبی برای کودکان باشد.

·        اندازه –

این عامل را باید با توجه به خلق‌و‌خو و میزان انرژی سگ در نظر داشت. بعضی سگ‌های بزرگ بسیار مطیع هستند درحالی‌که بعضی سگ‌های کوچکتر ممکن است زود عصبانی شوند.

·        میزان انرژی –

این عامل به شرایط خانوادگی‌تان بستگی دارد. واقع‌بینانه به سبک زندگی‌تان نگاه کنید و ببینید که آیا می‌توانید نیاز سگی را که به فعالیت بدنی زیاد احتیاج دارد برآورده کنید؟

اگر قادر به برآورده‌کردن نیازهایش نباشید انرژی اضافه‌اش ممکن است منجر به مشکلات رفتاری شود و گریبانتان را بگیرد.

 

همیشه قبل از اینکه چنین تصمیم مهمی بگیرید سگ را ببینید و از پرورش‌دهنده یا کارگر مرکز نگهداری چند سؤال بپرسید. پنج سؤال زیر سؤالات ساده‌ای هستند که باید در این‌باره بپرسید.

1.  آیا این سگ برای همه‌ی اعضای خانواده بی‌خطر است؟ بعضی سگ‌ها با خوشحالی با همه‌ی اعضای خانواده معاشرت می‌کنند اما بعضی از آنها فقط با بزرگسالان یا یک جنسیت خوب هستند.

2.  میزان انرژی این سگ چقدر است؟ شاید سگی بخواهید که در پیاده‌روی‌های طولانی همراه شما و خانواده‌تان بیاید یا سگی بخواهید که در اغلب مواقع در بغلتان باشد.

 

3.  این سگ به چه مراقبت‌های دائمی‌ای نیاز دارد؟ آیا سگی موبلند است که باید مرتب غشو زده شود یا سگ پیری است که باید بیشتر به دامپزشکی برده شود؟

4.  می‌خواهید سگتان چه سن و سالی داشته باشد؟ توله‌سگ می‌خواهید که باید تعلیمات زیادی ببیند اما احتمالاً با کل خانواده بخوبی معاشرت خواهد کرد یا سگی بالغ را ترجیح می‌دهید که یاد گرفته کجا رفع حاجت کند اما ممکن است هنگامی که دوستانتان به دیدارتان می‌آیند خجالتی‌تر باشد؟

5.  آیا این سگ با حیوانات خانگی دیگر کنار می‌آید؟ اگر در خانه حیوانات خانگی دیگری نیز داشته باشید باید سگی را انتخاب کنید که حیوانات دیگر را دوست داشته باشد و از اینکه حیواناتتان سگ جدید را دوست داشته باشند خاطرجمع باشید.

در مجموعه بیگ پت در هنگام بازدید و قبل از خرید تمامی این سوالات پاسخ داده می شود

در اینجا ۱۰ نژاد از بهترین سگ‌هایی را که مناسب کودکان و خانواده‌اند معرفی می‌کنیم:

۱۰. بول‌داگ

۹. بیگل

۸. بول‌تریر

۷. کالی

۶. نیوفاندلَند

۵. ویژلا

۴. آیریش‌سِتِر

۳. پودل

۲. لَبرِیدور رِتریور

۱. گُلدن رتریور

این فهرست را در ادامه دنبال می‌کنیم.

۱۰. سگ بول‌داگ

اگر ‌سگی می‌خواهید که وفادار و صبور باشد و با کودکان مهربانانه رفتار کند، بول‌داگ انتخاب خوبی است. بول‌داگ سگی خوش‌بنیه است که برای کودکانی که به بازی‌های خشن علاقمندند مناسب است. اما او اصلاً سگ پرانرژی‌ای نیست. بول‌داگ سگی سربه راه، خوش‌رفتار و وفادار است و با حیوانات و سگ‌های دیگر به‌خوبی کنار می‌آید. بول‌داگ هم در خانه‌های بزرگ و هم آپارتمان‌های کوچک احساس راحتی می‌کند. اغلب سگ‌های بول‌داگ با مهمانان رفتار خوبی دارند و با حیوانات خانگی دیگر سازگارهستند که سبب می‌شود گزینه‌ی خوبی برای خانواده‌های شلوغ و پررفت‌و‌آمد باشند.

اگر به بول‌داگ علاقمند شدید دقت کنید که چیدمان فشرده‌ی دندان‌هایشان به این معنی است که باید بیشتر به تمیزی دندان‌هایشان اهمیت دهید و خس‌خس‌کردن، خرناس کشیدن و تاحدی جاری‌شدن آب دهان از مشخصات معمول آنهاست. از طرف دیگر، پوستشان به مراقبت کمی نیاز دارد اگرچه باید چین‌های اطراف دمشان و چین‌وچروک صورتشان را تمیز کرد تا کثیفی در آنها جمع نشود. جثه‌ی کوچک آنها هم برای خانه‌های بزرگ و هم آپارتمان‌های کوچک مناسب است.

۹.  سگ بیگِل

جثه‌ی کوچک بیگل (به راحتی می‌توان در آغوش حملش کرد) و خلق‌وخوی آرامشان آنها را به گزینه‌ی مناسبی برای خانواده‌ها تبدیل می‌کند. اگر کودکانتان به بازی بیرون از خانه علاقه دارند این نژاد مناسب آنهاست زیرا این سگ‌ها از هیچ چیز به اندازه‌ی گشت‌وگذار در بیرون خانه و تعقیب ردپاها لذت نمی‌برند. بیگل‌ها در اصل سگ‌های شکاری بودند و بنیه‌ی قوی‌شان سبب می‌شود که هرگز از بازی‌کردن خسته نشوند.

سگ‌های بیگل باهوش، مهربان و شاد هستند و معمولاً با حیوانات خانگی دیگر کنار می‌آیند (فقط کمی این‌طرف و آن‌طرف دنبالشان می‌کنند).

اما مو‌یشان می‌ریزد و به برس‌کشی و حمام مرتب نیاز دارند.

۸.سگ بول‌تریر

معروف‌شدن این نژاد به اینکه حیوانی تهاجمی است انصاف نیست چون بول‌تریر در واقع به این منظور پرورش داده شده که یار انسان باشد. این سگ با کودکان خردسال و انسان‌های بالغ مهربان و دوستانه برخورد می‌کند. این سگ آستانه‌ی درد بالایی دارد که برای کودکان سرکشی که درحال آموختن رفتار مناسب با سگ‌ها هستند مناسب است.

به یاد داشته باشید که بول‌تریرها اغلب ناقلا هستند و به‌ویژه سربه‌سر حیوانات کوچک و سگ‌های دیگر می‌گذارند. با مشغول‌نگه‌داشتن ذهن و بدن سگتان می‌توانید بر این معضل فائق آیید. موی کوتاه و صافشان نیاز به مراقبت چندانی ندارد و اگر براحتی بتوانند برای بازی به حیاط بروند بهترین سگ‌خانگی به حساب می‌آیند.

۷.سگ کالی

این نژاد شامل انواع بسیاری همچون سگ کالی سرحدی و سگ کالی ریش‌دار است و به غیر از «سگ لَسی» کلاسیک یا همان سگ کالی سرحدی می‌توان انواع دیگری از این سگ خانگی دوست‌داشتنی را نیز یافت، اما ما در اینجا تنها همین نوع را بررسی می‌کنیم. سگ کالی‌ نژادی باوقار و قابل‌پیش‌بینی هستند، به ندرت بدرفتاری می‌کنند و به‌آسانی تعلیم می‌بینند و در نتیجه مناسب خانواده‌هایی هستند که با سگ‌ها آشنایی زیادی ندارند. کالی‌ها با کودکان خیلی خوب کنار می‌آیند و عاشق خوشحال‌کردن صاحبانشان و محافظت از خانواده‌شان هستند.

گرچه این نژاد معمولاً رفتار ملایمی دارد اما در اصل سگ چوپان بوده است، پس ممکن است سگتان با بچه‌هایتان هم مثل گله‌ی گوسفندها برخورد کند و آنها را چوپانی کند. این کارش ممکن است اوایل سرگرم‌گننده باشد اما عاقلانه این است که از این کار بازداریدش (حتی اگر پیش خود فکر کنید که می‌تواند کمک‌حالتان باشد).

از آنجا که کالی موی بلندی دارد لازم است که مرتب غشو بکشیدش تا شکل ظاهری‌اش خراب نشود. کالی نژادی حساس و باهوش است و در عین آرام‌بودن کله‌شقی نیز می‌کند، پس تعلیمات مداوم فرمانبرداری را برایش مد نظر داشته باشید.

۶. سگ نیوفاندلند

پیش‌از‌این از این سگ درشت‌جثه نوشته بودیم. نژاد سگ نیوفاندلند که لقب «پرستار طبیعت» را یدک می‌کشد یکی از باهوش‌ترین نژادهای سگ در دنیاست. آنها عاشق بچه‌ها و بسیار مراقبشان هستند. این سگ‌ها آرام، مهربان و صبورند و تقریباً مادرتریی سگ‌ها محسوب می‌شوند. پیر و جوان سریع عاشق این سگ‌های شیرین و بزرگ‌جثه می‌شوند.

خانه‌هایی با فضاهای باز وسیع بهترین جا برای این نژاد هستند و گرچه معروف است که بزاقشان جاری است و مویشان شدیداً می‌ریزد اما نباید آنها را فقط در حیاط نگه داشت. این سگ‌ها دوست دارند که داخل خانه و با خانواده‌شان باشند.سگ نیوفاندلند شناگر ماهری است و در موقعیت‌های اضطراری جان خیلی‌ها را نجات داده است. آنها به‌راحتی تعلیم می‌بینند و به‌خوبی از پس وظایف محوله برمی‌آیند.

۵.  سگ ویژلا

با اینکه این نژاد به دلیل نیازش به تحرک منظم، نام آشنایی بین سگ‌های خانگی نیست، اما یکی از بهترین سگ‌ها برای خانواده‌های پرجنب‌و‌جوشی است که فرزندان بزرگسال دارند.

سگ ویژلا طبعی سرزنده دارد و خوش‌رفتار، وفادار و پرمحبت است. این نژاد سگ مطیع، قابل‌اعتماد و باهوش نیز است و ارتباط مستحکمی با خانواده ایجاد می‌کند و می‌تواند به‌سرعت شیرین‌کاری‌های جدید را بیاموزد.

۴.سگ آیریش سِتِر

این نژاد سگ که به موی سرخش معروف است سگی بازیگوش، پرانرژی است که از بودن در کنار آدم‌ها لذت می‌برد و به‌خوبی با کودکان بازی می‌کند. در حقیقت این سگ اینقدر از بودن با خانواده‌اش لذت می‌برد که از تنها بودن متنفر است. یعنی رفتار این سگ وقتی کسانی که دوست دارد اطرافش باشند از همیشه بهتر است.

این سگ به تحرک زیاد نیاز دارد و بسیار مناسب کودکان پرجنب‌و‌جوش است. سگ آیریش‌ستر یاری باهوش و تعلیم‌پذیر است و برای کسانی که حیاط دارند بسیار مناسب است. آنها به‌خوبی با آدم‌های جدیدی که به منزلتان می‌آیند گرم می‌گیرند.

۳. سگ پودِل

این نژاد علاوه بر شکل خاص آرایش موهایش، به هوش زیاد و آرام‌بودن مشهور است. این سگ‌ها هم در اندازه‌ی معمولی و هم مینیاتوری یافت می‌شوند، یعنی می‌توانید بسته به محیط زندگی‌تان جثه‌ی مطلوب‌تان را انتخاب کنید. آنها برای کودکانی که حساسیت دارند بسیار مناسبند زیرا موهایشان خیلی کم می‌ریزد.

هر نوع از این نژاد سگ مزیت‌های خاص خودش را دارد. مثلاً نوع معمولی این سگ بسیار مطیع و باهوش، بازیگوش و ماجراجو است (گرچه اغلب جلوی غریبه‌ها خجالتی است اما با آشنایان و کودکان خیلی خوب کنار می‌آید). از سوی دیگر نوع مینیاتوری این سگ اغلب به یک نفر وابسته می‌شود اما با حیوانات خانگی دیگر و کودکان رفتار خوبی دارد. آنها باهوش، مشتاق، فرمانبردار و بازیگوش‌اند

و برای کودکان نیز بسیار مناسبند. فارغ از آنکه کدام نوع از پودل‌ها را انتخاب می‌کنید باید به طور منظم مویشان را غشو بکشید. این سگ‌ها مغرور، زیبا، هشیار و وفادارند.

۲. سگ لَبرِیدور رِتریوِر

این نژاد سگ یکی از محبوب‌ترین نژادهای سگ است. آنها بازیگوش، صبور، فداکار، محافظ و قابل‌اعتمادند، شدیداً باهوشند و به‌خوبی تعلیم می‌بینند. آنها به تحرک زیاد نیاز دارند و عاشق شنا هستند، پس مطمئن شوید که خانواده‌تان می‌تواند این نیاز آنها را برآورده کند و جای کافی برای دویدن و بازی‌کردنشان دارید.

رنگ این نژاد سگ ممکن است سیاه باشد یا شکلاتی یا زرد اما همه‌شان استقامت، قدرت و فرمانبرداری یکسانی دارند که آنها را بسیار محبوب کرده است. آنها سگ‌هایی پرمحبت هستند که با دیگر حیوانات و با هر کسی که می‌بینند به‌خوبی می‌سازند. به‌علاوه برای تمیزی و سلامت موی کوتاهشان هفته‌ای یک‌بار شانه‌کردن کافیست.

۱.  سگ گلدن رتریور

گلدن رتریور سگی باوفا، باهوش، مهربان و مطمئن است. آنها نه پرخاشگر و نه فریب کار هستند .

شدیداً صبورند که سبب می‌شود گزینه‌ی مناسبی برای همنشینی با کودکان باشند.

گرچه این سگ‌ها به تحرک زیادی نیاز دارند اما علاقه‌شان به بازی (بازی مورد علاقه‌شان این است که چیزی مثل عروسک را پرت کنید تا آن را بیاورند) برآورده‌کردن این نیازشان را آسان می‌کند. بزودی متوجه می‌شوید که گلدن رتریور بسیار پرمحبت و فرمانبردار است و کودکان به یک چشم به هم زدن عاشقش می‌شوند. برای مراقبت از موهای طلایی زیبای این سگ‌ها باید هفته‌ای دو بار مویشان را شانه کنید. با اینکه این سگ‌ها با زندگی در محیط باز مشکلی ندارند اما واقعاً ترجیح می‌دهند که در خانه باشند و اغلب اوقات را با انسان‌ها بگذرانند.

توصیه‌ی ویژه:

هر یک از نژادهای خالصی که در بالا گفته شد بی‌شک جای خود را در دل اعضای خانواده‌تان باز می‌کنند.
ما (بیگ پت)می‌گوییم «وقتی تصمیم می‌گیرید که سرپرستی سگی را به عهده بگیرید برایتان مهم است که واکنش آن سگ به همه‌ی اعضای خانواده‌تان چگونه خواهد بود. بعضی سگ‌ها با همه زود می‌جوشند درحالی‌که بعضی دیگر تنها بزرگسالان یا فقط یک جنسیت را ترجیح می‌دهند. آیا آن سگ دم‌جنبان به سمت شما و خانواده‌تان می‌آید یا در گوشه‌ای کز می‌کند؟ علاقه‌اش به بازی و ارتباط با خانواده‌تان چقدر است؟ بعضی سگ‌ها به چیزهایی که فکر می‌کنند مال آنهاست حس مالکیت زیادی دارند. این حس وقتی کودکان خردسال ناآگاهانه به این چیزها دست بزنند ممکن است سگ را در دفاع از دارایی‌اش پرخاشگر کند و   موقعیت خطرناکی را پدید آورد.»

ما(بیگ پت) توصیه می‌کند که سبک‌زندگی خانواده‌تان را مد نظر بگیرید و ببینید که کدام سگ با چه میزان انرژی برای آن مناسب‌ترین است. او می‌گوید «برای نمونه، اگر بچه‌ای خردسال در خانواده دارید، سگی بزرگ و نافرمان ممکن است ناخواسته بچه‌تان را به زمین بزند. اگر بسیار به دویدن علاقمندید و دنبال سگی می‌گردید که همراهتان باشد، بَسِت‌هوند نمی‌تواند همپایتان بدود.

خوب حالا که درباره‌ی سگ‌های مناسب همنشینی با کودکان چیزهای مفیدی آموختید می‌‌توانید کمی آسانتر سگ مناسب‌تان را انتخاب کنید. موفق باشید

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.

تبلیغات اسپانسرها

پیت بول

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر