بزرگترین مرکز پرورش وفروش سگ نگهبان و گارد

سوالات رایج در مورد غذای سگ

مقالات, سگ ها, بیماری سگ ها و درمان 8 تیر 1398 9 تیر 1398


کاهش اشتهای سگ:

چندین دلیل وجود دارد که سگ شما مثل سابق غذا نمی خورد و کم اشتها شده است :

1.ممکن است برای دندانهایش مشکلی بوجود امده باشد و جویدن برای او مشکل شده باشد

2.بدن سگ شما ممکن ست دچار عفونت (مثل آنفولانزا – ساقی) شده باشد و بو و طعم غذا برایش تغییر کرده باشد

3. ممکن است سگ دچار یبوست باشد

 

4.سگ شما ممکن است غذایی خورده باشد که موجب شده وضعیت گوارش و میل به غذایش کم شده باشد

 

5.ممکن است سگ از نوعی افسردگی رنج برد

6. ممکن است غذایی که شما اخیرا به او میدهید را دوست نداشته باشد

 

7.ممکن است بخاطر ورود حیوان تازه واردی آشفته باشد.

8. ممکن است سگ شما بدلیل عدم سازگاری با تغییرات دمایی فصلی بی اشتها شده باشد

9. سگ ممکن است دچار اختلال هورمنی شده است.

10.ممکن است اختلال در اعضای داخلی بدنش مثل کبد و کلیه بوجود آمده باشد

11.ممکن است دچار بیماری قلبی باشد

12. و سرانجام متاسفانه ممکن است سرطان داشته باشد

 

اگر سگ شما بطور غیر منتظره بی اشتها شده است, مطمئن باشید مراحلی وجود دارد که شما بتوانید به دوست پشمالویتان کمک کنید:

1. هر روز غذای تازه به او بدهید حتی اگر غذای دیروزش را کامل نخورده است

2.کسی را که می تواند غذای خوشمزه به سگ بدهید و بی اشتهایی اش را از بین ببرد را پیدا کنید

3.به سگ غذای دیگری بدهید به خاطر داشته باشد سگها تنوع غذایی را دوست دارند

4.و سرانجام نیاز است که شما غذای عالی و خوب نسبت به غذای خشک و ساده به او بدهید

5.توله سگ ها تا زمانی که طعم گوشت را نچشیده باشند غذای شما را میخورن.ولی وقتی طعم گوش را چشیدن از خوردن شیر و دیگر غذا ها سر باز میزنند

اگر هیچکدام از موارد بالا مسئله را حل نکرد با دامپزشک خود مشورت کنید شاید واقعا مشکلی وجود داشته باشد

 

سوالات متداول در مورد غذای سگ و جواب های کوتاه به آنها:

آیا خوردن استخوان برای رشد دندان های سگ مفید است؟

این که جوییدن استخوان برای رشد دندان ها ضروری است به اثبات نرسیده است.اما برای تمییز کردن دندان ها کاملا ضروری می باشند. توله هایی که صرفا با مواد گیاهی تغذیه می شوند احتمالا میله های قفس خود یا سایر وسایل را خواهند جویید

آیا خوردن شیر و لبنیات در سگ ها باعث اسهال می شود:

گاهی اوقات صاحبان سگ ها عنوان می دارند که شیر یا سایر لبنیات در سگ ها باعث اسهال می شود.به نظر ما این عقیده تا حدودی صحیح است.زیرا اگر در روده های سگ ها میکروب های عامل گندیدگی وجود داشته باشد بر روی شیر یا سایر لبنیات عمل نموده و باعث تولید گاز و اسهال و علایم گوارشی می شود.حتی در توله ها یا سگ های سالم نیز با مصرف مقادیر زیاد شیر تازه ممکن است اسهال به وجود آید.زیرا شیر تازه دارای حدودا 5 درصد لاکتوز است و مصرف زیاد شیر به معنی دریافت بیش از حد شیر محسوب می گردد ودر نهایت باعث اسهال می شود.پبش نهاد مجموعه بیگ پت به شما استفاده از شیر خشک بدون لاکتوز است که از داروخانه های انسانی میتوانید تهیه کنید.همچنین از دادن شیر پر چرب به سگ های خانگی خود داری کنید.زیرا به دلیل تحرک پایین باعث چرب شدن رودها و اسهال می شود و در صورت شدید بودن باعث مرگ سگ می شود

آیا خوردن علف برای سگ ها بد است؟

خوردن علف نسبتا در سگ ها شایع است. در عین حال علف ممکن است مانند یک ماده استفراغ آور عمل نماید و یا فیبر ماده غذایی را افزایش دهد. به هر صورت اگر دام به یبوست مبتلا باشد افزودن فیبر به غذا توصیه می گردد.اما خوردن علف باعث استفراغ می گردد.توله ممکن است در چنین حالاتی کرم هایی را نیز دفع کنند.پیشنهاد مجموعه بیگ پت به شما این است که داخل غذای سگ از هویج،سیب زمینی و سبزیجات پخته استفاده کنید که هم فیبر دارند و دفع سگ را راحت میکنند و هم ویتامین های ضروری بدن سگ را تامین می کند.علف خواری اقلب برای نبود فیبر در جیره غذای سگ ها است.

آیا غذای سگ ها باید پخته شود:

توصیه می گردد که تمام غذاهایی که به طور خام تهیه می گردند پخته شوند تا خطرات برخی از بیماری ها کاهش یابد. برخی از انگل ها از جمله انگل توکسوپلاسما می توانند از طریق خوردن گوشت خام منتقل گردند. همچنین برخی از میکروب ها مثل سالمونلا در ضایعات خام طیور دیده می شوند. پخته شدن باعث لذیذ تر شدن غذا نیز می شود. غذاهای منجمد را نیز باید گرم نمود وسپس به مصرف حیوان رساند . زیرا می توانند باعث اختلالات گوارشی گردند.پختن غذا از بسیاری از بیماری هایی که از سگ ها به شما امکان دارد انتقال پیدا کند،جلوگیری می کند

در هر وعده چه مقدار غذا به سگ بدهیم:

به عنوان یک قاعده کلی می توان به ازای هر کیلو گرم وزن بدن 28 گرم غذای خشک در نظر گرفت. سگ های کوچک به غذای بیشتری نسبت به سگ های بزرگ تر احتیاج دارند. زیرا نیازهای غذایی بیشتر در ارتباط با سطح بدن است تا وزن بدن. یک سگ کار به غذای بیشتری نسبت به یک سگ خانگی نیاز دارد. سگ های پیر به غذای کمتری نیاز دارند.اشتهای سگ های آبستن در اواخر آبستنی و شیر دهی نیز بیشتر می گردد.

به سگ ها چند بار در روز غذا بدهیم:

توله ها نسبت به سگ های بالغ به دفعات غذایی بیشتری نیاز دارند.از حدود 9 ماهگی اکثر سگ ها باید یک وعده غذایی بزرگ و ترجیحا عصر و یا دو وعده غذایی کمتر در صبح و عصر بخورند.زمان تغذیه هم باید ثابت بوده ودر حد امکان این زمان دچار تغییر ناگهانی نشود.برخلاف عقییده برخی از مردم حذف نمودن غذای یک روز در هفته هیچ فایده ای ندارد. این عمل باعث گرسنه ماندن حیوان و علاوه بر تمایل به آشغال خوری ممکن است باعث حمله و پرخاشگری به اعضای خانواده نیز بشود.در صورت اینکه این کار را خواستید انجام دهید بهتر است ۱روز یدون غذای گوشتی را امتحان کنید و سبزیجات در آن روز به سگ بدهید.هرچند اکر در جیره غذایی سگ فیبر وجود داشته باشد نیازی به این کار ها نیست 

 

آیا می توان به سگ ها از غذای خودمان بدهیم:

برخی از دامپزشکان به این سوال پاسخ منفی می دهند و بیشتر مصرف غذاهای کنسروی و بالانس را توصیه می کنند.اما در شرایط کشور ما به دلیل کمبود و یا گرانی چنین غذاهایی می توانیم با مصرف باقی مانده غذای خانه موافقت کنیم. اما باید دقت نمود که فاقد استخوان های ریز یا نوک تیزو هچنین اجسام خارجی مثل درب نوشابه ها تکه های شکسته لیوان و نظایر آن باشد. از سوی دیگر به علت چرب بودن باقی مانده چنین غذاهایی در مصرف آن ها زیاده روی نشود.با این وجود تاکید می گردد که وعده های غذایی سگ ها باید منظم ودر حد امکان همواره در زمان معینی از شبانه روز در اختیار دام قرار گیرد. با این وجود سگ ها به سرعت می آموزند که از سایر اعضا خانواده به خصوص کودکان در زمان غذا خوردن غذا دریافت کنند.مواظب باشیم خوردن ماهی و ملزومات ماهی اصلا برای سگ ها خوب نیست و حتی باعث مرگ سگ می شود.

آیا میتوان بستی یا شیرینی به سگ بدهیم:

تغغیر ناگهانی غذا غالبا باعث شوک به دستگاه گوارش می شود. مقدار زیاد قند نیز باعث اسهال می شود. مصرف قند بیش از حد زمینه ساز چاقی و احتمالا دیابت می گردد.

آیا سگ های خانگی اجازه جویدن استخوان را دارند:

از دیدگاه تغذیه ای این امر ضرورتی ندارد اما جویدن استخوان یک عمل لذت بخش برای سگ ها محسوب می گردد. از سوی دیگر باعث تمییز شدن و حفظ سلامتی دندان ها و لثه می گردد. با این وجود باید از استخوان های بزرگی که به راحتی خورد نمی شوند و قابل بلعیدن نیستند استفاده شود. بنابراین استخوان های مرغ می تواند خطرناک باشد.جز اینکه کاملا پخته و نرم شده باشند.از دادن پای مرغ و سر مرغ خود داری کنید که به دلیل داشتن ریز استخوان باعث زخم شدن گلو یا روده سگ شده و در صورت اینکه مداوا نشود یا شدید باشد باعث مرگ سگ می شود.

 

سگها در روز به چه میزان آب نیاز دارند:

مقدار مشخصی را نمی توان ذکر کرد. زیرا این مقدار بسته به آب موجود در غذا و درجه حرارت هوا وفعالیت های بدنی تغییر خواهد کرد. سگ هایی که از غذای خشک استفاده می کنند به آب بیشتری نیاز دارند.در هوای گرم و متعاقب فعالیت های بدنی تشنگی افزایش پیدا می کند. اگر در تغذیه دام از شیر استفاده می شود نیاز به آب کمتر می شود.توصیه مجموعه بیگ پت به شما این است که آب را داخل ظرفی ثابت بریزید و همیشه پیش سگ بگذارید و حداقل روزی یک بار آب سگ را عوض کنید.

 

چرا بعضی سگ ها مدفوع خود را میخورن:

دلایل متعددی برای این رفتار زننده مطرح شده است. این رفتار می تواند ناشی از ابتلا به یک بیماری گوارشی باشد که طی آن میزان برخی از ویتامین های (بی )موجود در روده که توسط باکتری ها ساخته می شود کاهش یابد. در نتیجه میزان ویتامین( بی) بدن کاهش می یابد و سگ با خوردن مدفوع سعی به دریافت این ویتامین ها می کند.برخی از سگ ها به این رفتار عادت می کنند مخصوصا آن هایی که تحت شرایط غیر بهداشتی نگه داری می شوند. اگر سگ ها به بیماری های سوء جذب مبتلا باشند.(مثلا کمبود آمیلاز)مقداری از غذا جذب نشده و در مدفوع حضور خواهد یافت و به دلیل حضور غذا در مدفوع توجه سگ را به خود جلب می نماید.

چگونه از مدفوع خواری سگ ها جلوگیری کنیم:

همواره سعی کنید که مدفوع حیوان را بلافاصله بعد از خروج از بدن جمع آوری کنید و تمیز نمایید تا فرصت خوردن آن را پیدا ننماید. تجویز ویتامین (بی) کمپلکس و منابع آمیلاز می توانند این رفتار را کنترل کنند. زدن مواد بد بو یا بد مزه به مدفوع نیز ممکن است به اصلاح این رفتار کمک نماید.

مصرف غذا در سگ آبستن چگونه یاید باشد:

تا اوایل ماه دوم آبستنی تغییر چندانی در غذای حیوانات آبستنی احساس نمی شود. از این زمان به بعد جنین ها شروع به رشد می کنند و در نتیجه نیاز به غذا نیز افزایش می یابد. به طوری که در هفته ششم بعد از جفت گیری می توان تا 10 درصد به غذای دام افزود. بهتر است غذای دام در دو وعده در اختیار او قرار گیرد زیرا جنین ها ی در حال رشد موجود در رحم بر معده فشار آورده و حجم آن را کاهش می دهند و این در حالی است که مادر واقعا به غذای بیشتری نیازمند است.پیش نهاد بیگ پت به شما در زمان بارداری سگ استفاده از غذای خسک مرغوب ،گوشت قرمز و مولتی ویتامین زیر نظر دامپزشک است.

‌آیا پوسیدگی دندان سگ به غذای مصرفی سگ بستگی دارد؟

بله. یکی از علل پوسیدگی دندان در سگ ها نوع غذای آنهاست به طوری که غذاهای نرم تشکیل جرم های دندانی را تسریع می کند و جرم های دندانی حاوی باکتری هایی است که باعث پوسیدگی دندان و بیماری های لثه می گردد لذا سگ ها باید مواد سخت نظیر استخوان معمولی یا مواد جویدنی مصنوعی را بجوند تا از تشکیل جرم دندانی در آنها پیشگیری گردد.

آیا انگل ها از غذا وارد بدن می شوند:

بسیاری از انگل های تک یاخته مثل آمیب – ژیاردیا – کوکسیدیا و پریاخته مثل انواع کرم های گرد نظیر آسکاریس و کرم های قلابدار و انواع کرم های پهن نظیر تنیاها از طریق غذا یا آب آلوده شده به سگ منتقل می شود.

اکثر کرم های پهن که به کرم کدو معروف هستند از طریق خوردن گوشت آلوده خام و یا خوردن کک یا شپش که میزبان واسط آنها هستند منتقل می شوند. آلودگی با اکینوکک که عامل اصلی کیست هیداتیک در انسلن است ،از طریق خوردن گوشت های آلوده توسط سگ هاست. آسکاریس علاوه بر انتقال رحمی میتوانند از طریق شیر و آغوز مادر در چند روز اول پس از تولد و یا خوردن تخم انگل در مراحل بعدی انتقال یابند

@bigpet 

بدون برچسب

137 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.

تبلیغات اسپانسرها

پیت بول

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر