بزرگترین مرکز پرورش وفروش سگ نگهبان و گارد

آموزش دستشویی رفتن به سگ ها و توله سگ ها در داخل منزل و خارج از منزل

مقالات, سگ ها, تربیت و آموزش سگ ها 21 خرداد 1398 23 خرداد 1398


آموزش دستشویی کردن به سگ ها در جای مشخص درون خانه:

اگر از خرید سگ شما مدت زمان زیادی نگذشته است، اولین موردی که باید به او آموزش بدهید محل ادرار به سگ می باشد، ولی این مهم است که سگ خریداری شده توله سگ است یا سگ بالغ، که با همراهی ما در این مقاله از ابتدا تا انتها آموزش محل دستشویی به سگ را به سادگی فرا خواهید گرفت، فقط در نظر داشته باشید که نیاز به صبر و حوصله دارید.

اکثر دوستانی که قصد خرید سگ آپارتمانی را دارند پس از خرید توله سگ یا سگ بالغ مورد علاقه خود, به اولین مشکلی که بر خورد می کنند و حتی ممکن است آنها را کلافه کند یادگیری توالت سگ است. اولین چیزی که قبل از خرید سگ آپارتمانی باید بدانید، داشتن صبر و حوصله در امر آموزش است، مخصوصا بحث آموزش توالت سگها.

برای شروع آموزش توالت سگ بهتر است اول، محلی را در خانه در نظر بگیرید که حتی المقدور محصور باشد. پارک سگ فضای بسیار مناسبی برای اینکار است بدین گونه که با داشتن ضلع های مشبک و هشت تکه که به هم وصل هستند و در ضمن قابلیت دادن هر فضایی با توجه به خانه شما را دارند میتوانید استفاده کنید. در ضمن سگ میتواند در آن بازی کند و از پشت آن شما را نیز ببیند. حال اگر قادر به دادن این فضا در منزل نیستید می توانید از سرویس بهداشتی منزل و یا گوشه ای از منزل را انتخاب کنید که این کار نیز مشکلاتی به همراه دارد از جمله اینکه دائما نمیتوان سگ را در آن محبوس کرد چون سگ شما نمیبیند و شروع به پارس کردن میکند و اگر بی محلی کنید افسرده می شود. در ضمن محل استراحت و بازی سگ باید از محل دستشویی آن جدا باشد.

نیاز دوم شما داشتن تشویقی است یعنی داشتن خوراکی خوشمزه که مخصوص سگ است.که باز، خود تشویقی نیز ،با توجه به سن سگی که شما خریداری کرده اید متفاوت میباشد و نرم و سفت دارد ،یا مواد تشکیل دهنده آن برای توله سگ مناسب است یا سگ بالغ .

خرید تشویقی مناسب را می تواند از پت شاپ های معتبر انجام داد و برای آموزش محل ادرار به سگ به آن نیاز دارید.

پس از خرید سگ و آوردن آن به منزل، سگ را در پارک سگ قرار دهید یا هرجای دیگه ای که از قبل برای او در نظر گرفته بودید. قبل از ادامه توضیحاتم لازم به گفتن این مطلب میدانم که دو روش برای آموزش توالت سگ وجود دارد:

اولی آنکه از ظرف توالت سگ استفاده کنید که خاصیت این ظرف توالت سگ آن است که آن را میتوانید در داخل پارک سگ یا آن فضای انتخابی خود قرار دهید و تا زمانی که سگ کاملا به آن عادت نکرده ظرف را خارج نسازید در ضمن ظرف توالت باعث میشود که پای سگ شما هیچوقت آغشته به مدفوع و ادار سگ نمیشود و شما میتوانید بعدا آن را هرجای مورد نظر در خانه بگذارید و یا اینکه با خود به مسافرت ببرید.

دومین روش استفاده از روزنامه یا کاغذ است که در محل مورد نظر برای توالت میچینید و بر روی هر برگ از روزنامه یا کاغذ قطره آموزشی میریزید که بوی آن باعث میشود سگ به محل مورد نظر برای انجام توالت کشیده شود. که پس از یک هفته شروع به کم کردن سطح روزنامه های محل مورد نظر میکنیم .(در واقع روزی یک برگ روزنامه از سطح مورد نظر کم میکنیم تا به یک ورق برسیم )در آن وقت است که سگ دیگر یاد گرفته است که فقط بر روی کاغذ توالت کند.

استفاده از کلمات مناسب جهت تشویق کردن یا تنبیه کردن، یک کلمه برای انجام کار خوب و کلمه ی دیگر برای انجام کار بد(مثل آفرین و بی ادب) از جملات بلند استفاده نکنید. سگ معنی کلمات را نمیفهمد بلکه فقط احساسات شما را میفهمند احساساتی از قبیل خوشحالی، ناراحتی، عصبانیتف مهربانی و… پس وقتی کلمه ای را میخواهید به او یاد بدهید با توجه به درست یا غلط بودن کار سگ از همان حس در گفتن کلمه استفاده کنید. اگر واقعا عصبانی هستید کلمه نه یا بی ادب را با حالت عصبانیت به سگ بگویید چون او سریع از حس شما متوجه میشود که کارش اشتباه بوده.

 

سگ شما بطور کلی بعد از سه حالت همیشه نیاز به دستشویی دارد:

خوردن

چرت زدن

بازی کردن

همانطور که می دانید حیوانات پس از خوردن و آشامیدن ادرار و مدفوع دارند. پس هر زمانی که به حیوان خود غذا و یا آب دادید پس از گذشت پنج دقیقه او را به محلی که برای توالت سگ در نظر گرفته بودید ببرید، و چنددقیقه بگذارید و اگر سگ در ظرف توالت خود دستشویی کرد و یا در محل مورد نظر ادرار و یا مدفوع کرد به او تشویقی بدهید و کلمه آفرین را مکرر تکرار کنید و از محل بیرون آورده و با او بازی کنید، و اگر دستشویی نکرده بود آن را به محل استراحتش برده بعد از 15 دقیقه دوباره بیاورید هرچقدر این کار بیشتر تکرار کنید سگ مورد نظر سریعتر یاد میگیرد. این کار ها را هر زمانی که به سگ غذا و یا آب دادید انجام دهید، و یا بعد از چرت های کوتاه روزمره او را انتقال دهید. ممکن است انجام این کار چندین روز طول بکشد، سخت نگیرید چند روز وقت گذاشتن برای آموزش دستشویی رفتن به توله سگ باعث می شود که همیشه راحت باشید، چرا که اگر این آموزش را ندهید ممکن است تا زمانی که سگ را نگهداری می کنید با این مشکل دست و پنجه نرم کنید.

 

پس از گذشت چند روز و انجام کار های گفته شده و تکرار آن ها به طور مداوم حالا وقت آن رسیده که اجازه دهید سگ خودش و به اختیار به محل در نظر گرفته شده برای توالت سگ برود، که یا روی ظرف توالت سگ است یا مکانی که شما مشخص کرده اید. این زمان بسته به این دارد که شما چقدر به سگ خود اعتماد کرده اید که میتوانید او را با تحت نظر داشتن آزاد بگذارید. این بار که به سگ غذا و یا آب می دهید او را رها کنید اگر که خودش ب جای مشخص شده رفت و دستشویی کرد خیلی زیاد او را تشویق کنید و بگویید آفرین، آفرین، و به او تشویقی بدهید اما اگر سگ شما هر جای دیگری دستشویی کرد به هیچ وجه او را تنبیه نکنید چرا که ممکن است با شما قهر کند و پس از این لجبازی کند و دیگر به فرمان های شما گوش ندهد، کافی عصبانی شوید و به او بگویید بی ادب، بی ادب، خیلی بی ادب و خیلی سریع سگ را به محلی ببرید که برای توالت سگ در نظر گرفتید، و تا غذا و نوشیدنی بعدی او را در آن جا نگه دارید، مجددا کار های گفته شده را دوباره تکرار کنید و پس از چندین بار مجددا او را رها کنید که ببینید سگ متوجه شده است که باید برای دستشویی رفتن به کجا برود.

البته زمان این آموزش به سگ بستگی به هوش سگ شما دارد.نژاد های اصیل در فاصله زمانی۴روز تا۲هفته این آموزسگش را بطور کانل یاد میگیرند.

همانطور که در ابتدا گفته شد مساحت 2 متر مربع را برای آموزش دستشویی رفتن به سگ در نظر بگیرید و این مساحت را باگذشت زمان کم کنید تا جایی که تنها دو روزنامه باقی بماند،در نظر داشت باشید که می توانید از قطره های آموزشی برای ادرار سگ استفاده کنید یعنی چند قطره آموزشی را بر روی روزنامه بریزید که سگ با بوی آن آشنا شود، و زمانی که روزنامه را برداشتید در محل مورد نظر چند قطره تعلیم ادرار بریزید که سگ وقتی روزنامه نیست متوجه شود کجا باید دستشویی کند.

این نکته بسیار مهم است که محل در نظر گرفته شده برای دستشویی سگ شما بهتر است حمام و یا توالت منزل باشد یا هر جایی که تهویه داشته باشد چرا که پس از برداشتن روزنامه سگ عادت می کند که در آن قسمت منزل ادرار و یا مدفوع کند و پس از آن هر زمان که دستشویی داشت پشت در حمام و یا توالت بی قراری میکند و شما را متوجه می کند.

آموزش دستشویی رفتن به سگ در بیرون از منزل:

انتخاب محل ادرار بیرون از منزل به توله سگ نیاز به صبر بیشتری دارد چرا که شما مجبور هستید هر زمان که به سگ خود غذا دادید او را به بیرون ببرید و یا زمانی که آموزش با روزنامه را تمام کردید هر زمان که متوجه شدید سگ به دستشویی دارد او را به بیرون ببرید برای پیاده روی با سگ و مدتی بیرون منتظر بمانید که سگ توالت کند،در این روش اگر سگ را به منزل آوردی و دستشویی کرد عصبانی شوید کلمات فرمانی بی ادب را تکرار کنید و خیلی زود سگ را بیرون از منزل ببرید.و اگر سگ بیرون از منزل دستشویی را انجام داد تشویقی را همراه خود ببرید و پس از انجام کارش او را تشویق کنید و به او تشویقی دهید، با انجام کار هایی که برای آموزش دستشویی رفتن در منزل گفته شد، پس از گذشت زمان و کم کردن روزنامه و در انتها برداشتن آن سگ عصبی می شود و دنبال روزنامه می گردد و شما می توانید متوجه شوید که سگ دستشویی دارد پس بلافاصله او را به بیرون از منزل ببرید، بهتر است بدانید که برای مدفوع بهتر است سگ را بیرون از منزل ببرید و بعد از انجام دفع حتما مدفوع را با دستکش یکبار مصرف بردارید و نگذارید بر روی زمین بماند.

بو کشیدن زمین و چرخیدن به دور خود اولین نشانه ی تمایل سگ به ادرار کردن می باشد . بنابراین شما تنها چند ثانیه وقت دارید که توله سگ را روی روزنامه قرار دهید
توله سگ شما زمانی که بزرگتر می شود و ماهیچه های مثانه آن نیز کاملا شکل میگیرد و کنترل مدفوع و یا ادرار را یاد می گیرد و در طول روز ممکن است فقط کافی باشد یکی دوبار  سگ را به بیرون از منزل برای پیاده روی و دستشویی ببرید

Www.Bigpet.ir 

بدون برچسب

561 بازدید کل ، 3 امروز

  

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.

تبلیغات اسپانسرها

پیت بول

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر